Man O´War

18. července 2009 v 21:00 | Crazy
Man O' War (29. března 1917 Nursery Stud farm, Lexington, Kentucky - 1. listopadu, 1947, Faraway farm) je mnoha lidmi považován za nejlepšího plnokrevného závodního koně. Během jeho kariéry hned po 1.světové válce, on vyhrál 20 z 21 závodů a vydělal $249,465.

Když se Man O' War narodil Belmont Jr. (1851-1924) sloužil ve Francie během 1. světové války zatímco v zámoří jeho manželka pojmenovala nové hříbě "Man O' War" ve cti jejího manžela.Belmont se rozhodl likvidovat jejich závodní stáj. V Saratoga, New York na trhu ročků v 1918 Man O' War byl prodán k Samuel D. Riddle za $5,000, který jej přivedl na jeho Glen Riddle Farm blízko Berlin, Maryland.

Trénován Louisem Feustelem a ježděn žokejem Johnnym Loftusem Man O' War působivě debutovat na dráze v Belmont parku 6. června 1919, kde vyhrál o šest délek. O tři týdny později vyhrál Keene Memorial Stakes.

Na začátku 20.století nebyly žádné startovací brány. Žokeji kroužili, potom shromáždili jejich koně v řadě před tenkou páskou a byl když byla páska zdvyžena byli odstartováni. Man O' War prohrál jediný závod, Sanford Memorial Stakes, on ještě kroužil zády ke startovní čáře, když závod byl odstartován. Když žokej Man O' Wara obrátil byl už daleko za ostatními. Přesto se ještě dostal blízko a v cíli ztrácel jen polovinu koňské délky k vítězství. Kůň, který vyhrál se jmenoval Upset. Man O' War skončila svou kariéru jako 2letý kůň s 9 vítězství z 10 závodů.

V roce 1920 Johnnymu Loftusovi byla odebrána licence žokeje závodním komisí a v sedle Man O' Wara ho nahradil Clarence Kummer. V květnu toho roku nebyl 3letý Man O' Wara přihlášen v Kentucky derby, protože jeho vlastník myslel, že je to příliš brzy pro mladého koně jít míly a čtvrt již v květnu.

Poté, co snadno vyhrál Preakness Stakes v Baltimore, Maryland, byl kůň poslán do Elmont, New York na Belmont Stakes. Man O' War vyhrál závod na 1 3/8 míle (2,6 km) o 20 délek a vytvořil další americký rekord s časem 2:14.20, poražený Sir Barton jel minulý rok o 3 sekundy pomaleji. Tento rok Man O' War vyhrál také Dwyer Stakes, Travers Stakes, Stuyvesant handicap a Jockey Club Gold Cup. V dalším závodní období nikdo nechtěl závodit se svým koněm proti zdánlivě neporazitelnému Man O' Warovi, který snadno vyhrál každý závod ve kterém startoval. Na Lawrence Realization Stakes 4.září 1920 nikdo nechtěl startovat proti němu, než se konečně přihlásil Hoodwink. Man O' War vyhrál s úžasným náskokem více než 100 délek zatímco vytvoří nový světový rekord 2:40 4/5 na 1 5/8 míle.

Jako posladní start Man O' Warovi proslulé kariéry přišel ve Windsor, Ontario, Kanada v Kenilworth Park Gold Cup. Na tomto 1¼ mílovém závodě Man O' War startoval proti sirovi Bartonovi, ale snadno ujel ve finálové ¼ míle a porazil drřitele trojkoruny o 7 délek. Po jeho období 11 hladkých vítězství byl kůň poslán na Faraway farmu v Lexingtonu, Kentucky do chovu. Za svou dvouletou kariérou vyhrál Man O' Warovi 20 z 21 závodů, vytvořil tři světové rekordy, dva americké rekordy a tři traťové rekordy.

Jeho kariéra plemeníka byla také působivá; mezi jeho potomky je víc než 64 Stakes vítězů a 200 různých vítězů. Dva nejslavnější z jeho potomstva byl Battleship, který vyhrál v roce 1938 Anglickou Grand National steeplechase a War Admiral, který je držitel americké Trojkoruny v roce 1937.

Man O' War umřel v roce 1947 ve věku 30 zřejmě na mrtvici jen jeden měsíc po jeho dlouholetém ošetřovateli Willovi Harbutovi. Původně byl pohřben na Faraway farm, ale v časných sedmdesátých letech byly jeho pozůstatky převezeny do Kentucky Horse park, kde je u jeho hrobu socha amerického sochaře Herberta Haseltina. Jeho biografie, "Man O' War", napsána Pagem Cooperem a Rogerem Treatem, poprvé vydána v roce 1950 je klasikou tohoto druhu. Walter Farley, autor série Černý hřebec, také psal biografii Man O' Wara. V roce 2006 napsala Dorothy Oursovou biografii Man O' Wara nazvanou Man O'War: Legenda jako blesk (Man O'War: A Legend Like Lightning).

Man O' War byl uveden do Národního muzea dostihů (National Museum of Racing) a Americká závodní síně slávy v roce 1957. V Blood-Horse magazine v ohodnocení 100 nejlepších amerických plnokrevných šampionů 20. století byl Man O' War zařazen na 1.místo.
Zdroj: www.slavni-kone.wz.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.