Ovládání koně

19. července 2009 v 17:07 | Crazy
PROČ OVLÁDAT KONĚ

Kůň musí vědět, že nesmí vyžadovat potřeby kopáním,kousáním,... Pokud to koni nebudeme připomínat, může toto chování používat dál. K ovládnutí koně používáme především jeho hlavu než tělo.

UVAZOVÁNÍ KONĚ

Nejběžnějším uvázáním koně je pomocí ohlávky. Vazák (provaz na kterém je kůň připnut) je obvykle opařen karabinou a nesmí bát moc krátký. Když sebou kůň trhne, karabina zachrastí a koně to odradí od dalších pokusů se odepnout.
DALŠÍ ZPŮSOBY ZACHÁZENÍ S KONĚM

Zabavení pomocí krmiva
Koně můžeme zabavit také podáním krmiva. K tomuto je nejvhodnější použít seno, díky jeho pomalé konzumaci.

Uklidnění pomocí speciální ohlávky
Toto se používám u neklidných koní. Je to velmi masivní ohlávka, na které je vazák připevněn na nosní část obnosku a ne pod čelistí. je praktický pro vzpínající se koně. Tato ohlávka musí mít správnou velikost, aby správně přiléhala k hlavě.

Zvednutí nohy
Pokud koni zvednete nohu, usnadníte si tím manipulaci s ním. Kůň dokáže bez problému stát na třech končetinách.

Zaštípnutí kůže
Způsob zaštípnutí volné kůže na krku koně používají hřebci pro zklidnění klisen. Stejná technika může být použita člověkem pro zklidnění koně.

Použití nosního skřipce
Je to poslední způsob ke zklidnění velmi agresivního nebo neklidného zvířete. Tlak na nos vyvolá uvolnění látek zmírňující bolest (endorfinů) do krevního oběhu. Vždy ho používám jen po dobu pouze několika minut a používáme kovový a ne provazový.
Zdroj: pawlinka.wz.cz 
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.