Volný čas

19. července 2009 v 16:54 | Crazy
- kůň potřebuje podmínky pro aktivní odpočinek (výběh,pastva,...)
- pobyt koní ve výběhu je velmi dobrý pro jejich kondici

ODPOČINEK

"Opalování"
Koně ulehávají na pastvě, zejména za teplého počasí, mnohem víc než ve stáji. Vyvolávají dojem, že nevnímají své okolí, avšak pokud se k nim přiblížíte, poznáte, že tomu tak není.

Hry
Hra je velmi důležitá forma komunikace převážně u mladých koní. I koně rádi napodobují souboje jako většina jiných mláďat. Koně vyhledávají i osobní kontakt. Partnerem se může stát i člověk.

Podřimování
Koně můžou spát i ve stoje. Přikrčí zadní nohu, přivře víčka a poklesne mu hlava. Pokud koně žijí ve stádu, zůstává vždy jedno z nich vzhůru.

Odpočinek zadních končetin
Koně si často ulevují zadním nohám, Snižují tím zatížení kloubů. Pokud si kůň odlehčuje končetinu, dotýká se země jen špičkou kopyta. Pokud však dlouhou dobu kůň zvedá jen jednu nohu, může být poraněn a je potřeba nohu prohlédnout.

Válení
Koně se velmi rádi válejí. Je to i součást hygieny kůže. Avšak mohou lehat i kvůli nemoci. Kůň válením připomíná protahujícího se člověka. Kůň si napřed vyhlédne dobré místo, pak položí na zem nejprve přední končetiny, pak se kůň položí na jednu stranu hřbetu, potom se převalí na druhou stranu. Při vstávání se postaví nejdříve na přední končetiny a pak se vyhoupne na všechny 4. Na závěr se oklepe a zbaví se tím prachu a nečistot.

ZLOZVYKY

Pokud se kůň nudí, může získat některé zlozvyky

Tkalcování - kývání hlavou ze strany na stranu
Klkání - polykání vzdychu a následné říhání
Okusování - okusuje různé zařízení stáje

Tyto zlozvyky se projevují víc u koní chovaných ve stáji než na pastvě
Zdroj: pawlinka.wz.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.