Bílý tygr

14. června 2010 v 12:28 | Crazy |  Ostatní zvířata
Základní charakteristika
Bílý tygr je velmi vzácná varianta hojně rozšířeného bengalského tygra, a i proto se ve volné přírodě takřka nevyskytuje.
Tento druh šelmy se v posledních letech stal velmi atraktivní především pro zoologické zahrady, neboť plní roli populární atrakce. A přestože jde o zmutovaného jedince s nežádoucím genetickým driftem, v zajetí bývá velmi často vyšlechťován.
Bílý tygr
Proč je bílý?
Nedostatčná genetická variabilita způsobila v některých společestvích úbytek pigmentu a tím i změnu typické tygří barvy v bílou. Za procesem proměny v sytě bílou tedy zjednodušeně řečeno stojí omezený počet jedinců a z něho plynoucí vynucené příbuzenské páření.
Tito jedinci mají vrozené genetické vady a vykazují značnou míru poruch imunitního systému.
Existují i jedinci, kteří nevhodným spojením - genetickou kombinací bratra a sestry - přišli o charakteristické svislé pruhy a jsou kompletně bílí.

Potrava
Tygr je samotářské zvíře lovící převážně v noci, není to vytrvalý běžec, takže si za své oběti často vybírá slabá nebo zraněná zvířata. Útočí tak, že se nejdříve plíží ke kořisti v trávě (díky jeho maskovaní si ho oběť mnohdy nevšimne ani tehdy, plíží-li se ve velice nízkém porostu) a poté ji rychlým skokem polapí. Kořist usmrtí tak, že jí prokousne hrdlo nebo jí kousne do týla a zlomí vaz. Tygr útočí nejčastěji zezadu, ulovenou kořist si poté odtáhne do houští a její zbytky přikryje listím (tygři se často ke své kořisti opět vrací). 
Složení potravy
Mezi hlavní elemty potravy patří gaurové a bůvoli, avšak nepohrdne také menšími zvířaty jako jsou zající, opice, hulmani a pávi. Jsou známy také útoky na nosorožce a mladé slony. Čas od času uloví také predátory jako jsou leopardi, vlci, krokodýli, lišky a dhoulové.

Zajímavosti
  • Je jednou z mála šelem, které nelezou na stromy.
  • Za jednu noc je tygr schopen spořádat na 30 kg masa.
  • Umí skvěle plavat, uloví i středně velikého krokodýla.
  • Tygrův řev je možné slyšet až na vzdálenost 3 kilometrů.
Zdroj
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.