Irbis - Sněžný levhart

10. června 2010 v 17:47 | Crazy |  Ostatní zvířata
Levhart sněžný, také známý jako irbis, je považován za jednu z nejkrásnějších kočkovitých šelem co existují. Nejvíce se vyskytuje ve Střední Asii. Obývá vysoké hory (kolem 6000m.n.m.), protože ho příroda vybavila k životu na drsné podmínky v horách. Zabydluje se nejčastěji v jeskyních. I když je celková rozloha, kde irbis žije, vcelku velká, tak ho lze vidět jen vzácně.
Nedostatečný růst fibro-elastické tkáně zabraňuje irbisovi řvát nahlas jako lvovi, jaguárovi, tygrovi a podobným velkým kočkovitým šelmám. Proto nemůže být řazen mezi velké kočkovité šelmy.
Kořistí sněžného levharta jsou převážně ovce, kozy, kozorožci, ale také i různé ptactvo a hlodavci. Často využívá přirozenou ochranu z přírody, jako například větší kameny. Když uloví větší kořist, jako například jaka domorodého, tak se může potulovat kolem a živit se z kořisti po 3-4 dny. Mezi tím může ulovit další zvíře, které se bude potulovat kolem.
Irbis se rozmnožuje během celého roku. Březost samice trvá kolem 100dní a následný vrh mláďat má obvykle 2-3 mláďata. Jelikož se mláďata rodí neosrstěná, musí jim matka vytrhat kus své srsti, aby jim udělala teplý pelech. Naštěstí, srst dospělých Irbisů je asi 6cm hustá. Když se narodí, váží mezi 320-708g a jejich váha přibývá denně o cca 48g. Matka mláďat s mláďaty zůstává obvykle do doby, kdy jsou 18 měsíců staří. Celkem se dožívají mezi 15 a 18lety.
Jeho hustá srst je hermelínově zabarvená a spestřená černým "lemováním". Irbisův ocas je velký skoro jako jeho tělo a slouží jako šála. Má široké a dobré tlapy, které mu umožňují běhat ve sněhu. Dokáže skočit až 15 metrů a dorůstá celkové délky mezi 70 a 90 cm. Samec váží kolem 50kg a samice kolem 40kg..

Levhart


kopírovat pouze se zdrojem
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 >>Damie >>Damie | Web | 10. června 2010 v 18:30 | Reagovat

Ahoj:)U mne je Avatar mesice:)Proto te prosím zahlasuj pro ten nejhezci:)
http://tvd-fansite.blog.cz/1006/avatar-of-the-month-june#komentare
Promin za reklamku:)

2 Katte*AnetQa_Princess Katte*AnetQa_Princess | Web | 10. června 2010 v 18:32 | Reagovat

Jasné že beruu !!
Dilomek bude v zítra ju ?
Jdu si te pridat ♥ :-)
Jestly máš ICQ tak si mně přidej _559060752
AhOoj :-D

3 mojsvet-myworld mojsvet-myworld | 10. června 2010 v 20:05 | Reagovat

Takého by sem chtela doma XD
..jinak krasnej blog! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.